Nejprve úvodem pro ty čtenáře, kteří by snad nevěděli: Kdo je Dexter?

Dexter je titulní postavou amerického seriálu z produkce televizní stanice Showtime, která uvedla tento rozporuplný, avšak diváky velmi sledovaný seriál již v roce 2006 a díky celé řadě faktorů od charizma hlavního protagonisty, přes inovativní reklamní kampaň až k hlavní dějové lince bylo tedy natočeno již 6 sérií a 7 řada seriálu čeká na svou prémiéru.

Seriál “Dexter” má své odpůrce, kteří mu zazlívají, že glorifikuje fenomén sériového vraha a své příznivce, kteří sympatizují s myšlenkou nezávislého soudce a kata.

Tento článek na Seriovivrazi.cz vám v základních intencích představ seriál “Dexter”, ale hlavně se zaměří na  psychologické aspekty samotného děje a přesahu či vlivu na společnost a jednotlivce.

Dexter Morgan je forenzní analytik se specializací na vraždy a konkrétně krevní stopy, který pracuje na oddělení vražd kriminální policie v Miami. (tvůrci seriálu toto oddělení nazvali “Miami Metro Police Department”, ale ve skutečnosti se jmenuje  Miami-Dade Police Department). Je to usměvavý, mladý a sympatický muž, který má díky svému povolání přístup do databází zločinců, je v centru dění veškerého vyšetřování a ví přesně, jak zamaskovat stopy vraždy tak, aby nebyly odhaleny. Vede spořádaný život, je ženatý a vychovává syna. Okolnosti jeho vztahu, rodiny a běžného života se sice v průběhu všech sérií průběžně mění a upravují, ale jedno zůstává a je neměnné. Je to jeho temná mysl a touha po krvi. Nezná soucit a lítost. Aby nebyl nápadný musí se nepoznaným emocím sounáležitosti, pochopení, něhy a empatie učit nebo spíše je předstírat.

Pro ukojení niterné potřeby ničit, mučit a vraždit si vybírá za oběti jiné vrahy a násilníky, kteří proklouzli sítí vyšetřování, nebyli policií odhaleni nebo byli soudem propuštěni na svobodu. Město Miami je stejně jako každé jiné místo plné kriminálníků a vrahů se kterými se systém neumí vypořádat. Proto jako soudce a kat vede během své běžné práce vlastní vyšetřování, po nocích tyho vrahy chytá a rozsekané na kusy je v černých igelitových pytlích vyhazuje daleko od Miamských břehů do oceánu.

Děj nám ukazuje, že Dexter jako malé dítě prožil silný traumatický zažitek spojený s vraždou a krví. Vychován byl v pěstounské rodině, kde jeho otcem byl místní policista. Ten v chování malého chlapce odhalil rostoucí monstrum, když zjistil, jaké vzrušení chlapec prožívá, když loví a mučí zvířata. Vycítil jeho potřebu vraždit a naučil ho vybírat si za oběti “špatné lidi”, vytvořil mu kodex chování a pravidel, které jej ochrání pokud bude opatrný, své činy promyslí, s rozvahou vykoná a povede běžný a nenápadný život. Ledový klid, úsměv a rozvaha jej chrání. Narušení představují jen nové okolnosti jeho minulosti, kterou postupem času poznává.

Dexter není mstitel a soudce, ale psychopat a sériový vrah.

Seriovivrazi.cz

 

 

Komentáře